Češi mají na šampionátu geniálního špiona

V bytelném černém kufru vezou Češi na evropský šampionát házenkářek v Dánsku zvěda. Výtečného analyzátora, který pomůže nalézt slabá místa soupeřů. Počítačovým programem MasterCoach už disponuje každý národní tým, který chce v házenkářském světě něco znamenat. "V polovině devadesátých let ho vymysleli Norové," vyprávěl svazový trenér Jiří Tkadlec.

zdroj: iDNES.cz

Do české kotliny byl pro potřeby reprezentace zakoupen před dvěma lety za půl milionu korun a mezi zasvěcenými našel spoustu obdivovatelů. Velký zájem o MasterCoach projevuje i Michal Ježdík, kouč pražské Sparty a národního týmu basketbalistů, který by rád chytrý systém modifikoval pro potřeby svých svěřenců.
V čem spočívá jeho kouzlo? Při studování protivníků odpadá nudné a únavné zevlování na video. Program umožňuje okamžité vyhodnocení herních situací. Jeden z trenérů zadá do počítače činnosti, na které se chce zaměřit. Rychlý protiútok, postupný útok, pohyb spojek, způsob střelby určitého hráče... Prakticky cokoliv ho napadne. Potom na monitoru živě sleduje přenos utkání a jediným kliknutím potvrdí, když vybraná situace nastane. MasterCoach ze sebe poté vychrlí všechny videosekvence požadované varianty.
"Zatímco videozáznam utkání jsem stříhal do rozumné délky celou noc, teď jsem za hodinu hotový," lebedil si Tkadlec. "A když třeba vidíte deset rozehrávek za sebou, najednou si všimnete, že soupeř používá třeba jen tři postupy s různými obměnami, hráče na to upozorníte a oni jsou pak u míče o chvilku dřív."
Trenér Jiří Zerzáň poprvé spatřil podobnou věc v Norsku. "Zástupci soupeře přivezli na vozíku obrovskou aparaturu a pak mi v detailních záběrech pouštěli, jak moje brankařka chytá, kde má slabiny, krátkými střihy mi rozfázovali, kde dělá chybu nohou... Fantastické," vyprávěl.
"Ideální pomůcka pro taktické porady," vysvětloval Jiří Tkadlec. "Vezmete si na pokoj třeba křídla a za deset minut jim ve zhuštěné formě předvedete, co je čeká, jakou dělá jejich protivník kličku a tak. A potom jde na řadu další skupina." Pozornost hráčů se za tak krátkou dobu neotupí. "Třeba brankáři tomu přišli rychle na chuť," pokračoval Tkadlec a přidal, že například Lenka Černá studovala návyky střelby budoucích sokyň a ještě si dělala poznámky do vlastního sešitu.
Trenér Vladimír Haber ukazoval na monitoru svým svěřencům určité herní varianty už v poločasové přestávce kvalifikačních střetnutí o postup na mistrovství Evropy mužů. "Většinou ale MasterCoach na turnajích používáme až po zápase, získáme videozáznam příštího soupeře, ještě večer si ho rozebereme a ráno už na tréninku zkoušíme, jak odpovědět," poznamenal Tkadlec.
Stejné praxe se budou držet i házenkářky na mistrovství Evropy v Dánsku. "Že bych jim v poločase pouštěl video? To opravdu ne," usmíval se Zerzáň, který vždy raději hráčkám promluví do duše. "Doba a možnosti strašně pokročily a já přiznávám, že takové novoty už nestíhám sledovat. A klidně si mě kritizujte, jak chcete."
Šedesátník ze staré školy raději sází na vlastní databázi poznatků, studuje a pracuje se znalostí psychiky protivníka i svého družstva. "Vím ale, jak mohou moderní vymoženosti pomoct. I proto končím a dám přednost mladším trenérům, kteří se mohou vydat zase novou cestou," dodal Zerzáň.

Publikováno: 06. 12. 2002