České házenkářky doplatily proti Švédsku na únavu

Naděje na dobrý výsledek držely ve včerejším kvalifikačním utkání proti Švédsku (21:28) české házenkářky do okamžiku, než základní sestavu národního týmu opustily po dvaceti minutách hry síly a trenér Jiří Tkadlec musel zkušené legionářky prostřídat hráčkami z domácí extraligy.

zdroj: ČSH

"Proti nám se ve zběsilém tempu pravidelně točily dvě rovnocenné sestavy agresivních, dobře sehraných a fyzicky nadupaných Švédek. Tomu se nedalo v šesti lidech stačit," přiznala po zápase Iva Zámorská, spojka hrající řadu let nejvyšší norskou soutěž.
Společně s Janou Simerskou, ostřílenou pivotkou francouzského Le Havre se shodla, že Švédky pak začaly nemilosrdně trestat každou chybu nebo nepřesnost unavených českých házenkářek. "V tom je házená na mezinárodní úrovni brutální. Za sebemenší zaváhání vás soupeř potrestá," zdůraznila Simerská.
Statistiky utkání napověděly, že Češky zaostávaly vyjma brankářek za skandinávskými soupeřkami ve všech parametrech. "Nedostaly jsme se vůbec do brejků, naopak Švédky nás z nich trestaly. Takové branky jsou přitom nejjednodušší," konstatovala Zámorská.
Seveřanky měly lepší také postupný útok, nekompromisní obranu i hru křídel. "Hlavně po přestávce si dokázaly dát míč do stran a své šance i proměňovaly," řekla po utkání brankářka Lenka Černá, která se do reprezentační branky postavila po dvou letech od ukončení kariéry v národním týmu. Třiačtyřicetiletá asistentka kouče Tkadlece přitom dokázala vyniknout, především díky ní nenastřílely Seveřanky českému výběru třicet branek.
Češky držely s favorizovanými soupeřkami krok zhruba třetinu zápasu. Švédky se dostaly poprvé do vedení deset minut před koncem prvního poločasu, během pěti minut ale dokázaly odskočit o tři góly. "Dřely jsme, bojovaly, holkám nelze nic vytknout. Prohrály jsme ale s lepším týmem," řekla Černá.
Český tým bojoval, zaplněná hala v Zubří také hráčky na konci zápasu navzdory porážce o sedm gólů vytleskala.
Český celek nezískal v úvodních dvou zápasech kvalifikace na evropský šampionát v roce 2010 ani bod. O to více hráčky mrzí zpackaný závěr čtvrtečního utkání v Maďarsku (20:24).
Navzdory pochybnostem, které o nich tuzemští příznivci měli, tam Tkadlecův výběr sahal na rozdíl od utkání se Švédskem, nejméně po bodu. "Mohly a měly jsme v Maďarsku vyhrát. V závěru jsme se porazily samy. Možná jsme se lekly šance uhrát senzační výsledek," poukázala Simerská na nezkušenost českého kolektivu, složeného dílem z legionářek a dílem z hráček domácí extraligy.
"Švédky byly dnes mnohem lepší, než ve čtvrtek Maďarky, které každý považuje za favoritky naší skupiny," řekla Zámorská.
Simerská i Zámorská se shodly, že navzdory dvěma porážkám není postupová šance ztracená. Ze skupiny totiž postupují na šampionát do Dánska a Norska první dva týmy. "Musíme to zkusit přes Maďarky. Porazit je doma o víc než čtyři góly je v našich silách," tvrdí Zámorská. Dvě výhry nad Ázerbajdžánem pak považují Češky za povinné.

Publikováno: 19. 10. 2009