České házenkářky přehrály v kvalifikaci o ME podruhé tým Ázerbajdžánu

České házenkářky porazily v kvalifikaci mistrovství Evropy Ázerbájdžán i v brněnské odvetě vysoko 37:25. K postupu ale mají české hráčky hodně daleko. Národní tým by musel minimálně remizovat doma s dosud stoprocentním Maďarskem a vyhrát ve Švédsku. V případě prohry s Maďarskem potom musí ve Švédsku vyhrát minimálně o osm gólů, protože v prvním vzájemném zápase v Zubří tímto rozdílem prohrál.

zdroj: iDNES.cz

České házenkářky vstoupily do odvety v očekávané sestavě. Na střední spojce se po úspěšném vystoupení v Ázerbájdžánu představila Kysučanová, vedle ní pak střelkyně Štěrbová a Zámorská. Na křídla vyslal trenér Jiří Tkadlec olomoucké Hrbkovou a Tomečkovou, na pivotu operovala Vítková a do branky šla podle očekávání Satrapová.

Začátek zápasu vyšel Češkám skvěle, po brankách Zámorské a Štěrbové rychle vedly 2:0. Dobře bránily a nedovolovaly soupeřkám dostat se na brankoviště. Jejich střely z dálky končily jen na českých blocích. První branku vstřelil Ázerbájdžán až na začátku šesté minuty. Národní tým se dostal záhy do vedení 5:2, ale v dalších minutách mu dělaly problémy záběhy křídel ze kterých soupeř snížil na 4:5.

Česko ale postupně získávalo převahu, dařilo se především spojce Zámorské. Národní tým odskočil soupeři na rozdíl šesti branek 12:6 a trenér soupeřek si vybral oddechový čas. I přes vyloučení české hráčky pak ale náš celek dokázal ještě do poločasu navýšit své vedení 19:11. Trenér Tkadlec přitom již v polovině první půle prostřídal celou českou sestavu, s výjimkou pivotky Vítkové a brankářky Satrapové.

Ve druhé půli se soupeři podařilo najít skulinky v české obraně a když ve 40. minutě jedna z jeho hráček snižovala již na rozdíl čtyř gólů 19:23, vyžádal si trenér Jiří Tkadlec oddechový čas pro české družstvo. Po něm se Češkám znovu podařilo upravit skóre na uklidňující rozdíl. Po dvou rychlých brankách Salčákové svítil na ukazateli stav 31:21 a utkání se dohrávalo v poklidu.

"Podle výsledku jsme potvrdili roli favorita, ale dost chyb jsme udělali hlavně v prvním poločase. S defenzivní hrou jsem moc spokojen nebyl, dostali jsme až moc branek. Nyní nás čekají podstatně těžší zápasy, ale výhodou je, že nám stačí v obou soubojích výhra o gól," řekl po střetnutí kouč Tkadlec.

Česko - Ázerbájdžán 37:25 (19:11)
Sestava a branky Česka: Doláková, Satrapová - Zámorská 7/3, Knedlíková 1, Kysučanová 2, Keclíková 2, Salčáková 8, Kutlvašrová 2, Černá 7, Vítková 3, Hrbková 2/1, Štěrbová 2, Tomečková 1, Spíchalová.
Nejvíce branek Ázerbájdžánu: Tankaská 5, Babajevová 4, Chametovová 3, Pecheová 3, Derjabinová 3/1. Rozhodčí: Nikolovski, Kolevski (oba Mak.). Sedmimetrové hody: 5/4 - 4/3. Vyloučení: 5:4. Diváci: 550.

Publikováno: 04. 04. 2010