České házenkářky v kvalifikaci o ME rozdrtily Ázerbájdžán

České házenkářky vyhrály v neděli v Brně ve svém čtvrtém vystoupení v kvalifikační skupině o účast na mistrovství Evropy 2010 s Ázerbájdžánem 37:25. Výběr trenéra Jiřího Tkadlece položil základ výhry již v prvním poločase, který bez problémů vyhrál 19:11.

zdroj: Mediafax.cz

Češky se prosazovaly zpočátku díky razanci své elitní spojky Zámorské. V momentu, kdy se soupeřky na okamžik přiblížily na dvougólový kontakt, je začala z rychlých protiútoků neomylně trestat Salčáková a výsledkem byl osmigólový poločasový rozdíl. "V první půlce nemohu oběma partám, které jsem na hřiště poslal, nic vytknout. Dostali jsme se kolektivní hrou do brankového trháku," pochválil tým trenér Jiří Tkadlec.

Polevení domácích v koncentraci v první desetiminutovce druhého poločasu sice přineslo Ázerbájdžánu snížení na čtyřbrankový rozdíl, po timeoutu se však český celek vzpamatoval a nepřipustil v utkání s outsiderem skupiny sebemenší komplikace. "Začátek druhé půle nám utekl. Když se soupeřky dostaly na dohled, musel jsem i když nechtíc, prostřídat a poslat na hřiště sehranou klubovou sestavu ze Slavie. Pak už zase náskok začal růst," dodal Tkadlec.

Ázerbájdžánská trenérka Rafiga Šabanová kroutila hlavou nad ustrašeným výkonem svých svěřenkyň. "Nehráli jsme důrazně, nechali jsme se přetlačit. Nepomáhaly ani oddechové časy, soupeř byl nad naše síly," uznala. Přísnější měřítko v kavkazském výběru snesla podle své trenérky snad jen turecká legionářka Marija Tankaskaja, autorka pěti branek.

Střeleckou hvězdou zápasu se stala s osmi brankami zlínská Kristýna Salčáková, hrající na levém křídle. Hýřila pohybem a dokázala spolehlivě proměňovat trháky. "Tolik branek jsem v reprezentaci ještě nikdy nedala. Hrály jsme ale kolektivně, to bylo důležité," řekla třiadvacetiletá odchovankyně uherskohradišťské házené. Hbitému křídlu zdárně se sedmi góly sekundovaly i tradiční kanonýrky Iva Zámorská z norského Byasenu a Klára Černá z pražské Slavie. "Odehrály jsme dobrý zápas. Nějaké chyby určitě najdeme, ale celkové vyznění je pozitivní," svěřila se Černá.

České házenkářky zůstaly povinnou výhrou ve hře o druhé místo ve skupině, které ještě znamená barážovou postupovou naději. Oba své zbývající zápasy - 26. května v Plzni s Maďarskem a 30. května ve Švédsku, však musejí bezpodmínečně vyhrát. "Dokud bude trvat naděje na šampionát, budeme se rvát o každý balon a necháme na hřišti duši," řekl agentuře Mediafax trenér Jiří Tkadlec.

Vítězství ve skupině a přímý postup na evropský šampionát, který hostí letos v prosinci společně Dánsko a Norsko, si zajistily v sobotu s předstihem Maďarky, které na domácí palubovce zdolaly o dvě branky Švédsko.

Česká republika - Ázerbajdžán 37:25 (19:11)
Nejvíce branek: Salčáková 8, Zámorská a K. Černá 7 – Tankaskaja 5, Babajeva 4. Sedmimetrové hody: 5/4 – 4/3. Vyloučení: 5:6. Rozhodčí: Kolevski, Nikolovski (oba Makedonie). Diváci: 250. Hráno v Brně.

Publikováno: 04. 04. 2010