Juniorští házenkáři Dukly byli i na mistrovství Evropy oporami

Stříbrné medaile z mistrovství Evropy v házené juniorů, jehož 3. ročník se konal v estonském hlavním městě Tallinnu, přivezli čeští reprezentanti. Po pětadvaceti letech se tak může tuzemská házená pochlubit ziskem stříbra v některé z mužských kategorií.

zdroj: MF Dnes

O medaile bojovalo dvanáct týmů. Patnáctičlenný kádr, vedený lovosickým Milanem Berkou a trenérem juniorů Dukly Jiřím Tkadlecem, měl ve svém středu pět hráčů z mistrovského týmu z Julisky. Šestým hráčem Dukly byl Kubeš, který pravidelně hrál v barvách A týmu mužů.
Ve dvou základních skupinách se šesti účastníky se hrálo systémem každý s každým. Ve skupině měli tuzemští junioři celky Maďarska, Španělska, Dánska, Rakouska a domácího Estonska. Český tým, který na předcházejícím šampionátu v Izraeli skončil až desátý, tentokrát nepřijel sbírat zkušenosti, ale body. Svou skupinu vyhrál se ztrátou jediného bodu, když remizoval s Maďarskem. Stejně se vedlo i finálovému soupeři – Švédsku. „Naším nejdůležitějším zápasem ve skupině bylo střetnutí s Dány. Kdybychom seveřanům podlehli, klesli bychom na třetí místo. Ale štěstí nám přálo. Už po třetím hracím dnu jsme měli více bodů než za oba minulé šampionáty dohromady,“ popisuje situaci nyní už s úsměvem trenér Jiří Tkadlec.
Po vítězné semifinálové bitvě s Řeky, čekalo na české juniory dosud neporažené Švédsko. „Se Švédy jsme se utkali i na minulém šampionátu v Izraeli, jenže tenkrát jsme hráli až o desáté a jedenácté. To se s finále nedá srovnávat,“ vysvětluje Tkadlec, jehož doplnil vedoucí týmu Jan Krouský: „Švédové nás měli dokonale přečtené. Dirigenta týmu vymazali osobním bráněním, což ve druhé půli rozšířili i na Kubeše. S touto taktikou jsme se setkali poprvé v průběhu celého turnaje. Hráči se s ní nedokázali vypořádat. Určitě to byl soupeř k poražení. Štěstí ale přálo Seveřanům.“
K oporám a hlavním tahounům týmu patřili bezesporu lovosický rozehrávač Berka a levá spojka pražské Dukly Kubeš. „Na obou hráčích je jasně vidět, o jaký skok jsou před ostatními. Oba pravidelně hrají prvoligová utkání, přičemž Kubeš dostal příležitost si zahrát v dresu Dukly i Pohár mistrů. Kvalitní výkony podali všichni, ale fakt, že mužstvo hrálo víceméně na duo Berka – Kubeš, zviditelňuje právě tyto dva,“ říká Tkadlec. „Nutno podotknout, že se oba zhostili svých rolí na jedničku. Kubeš se stal se 71 vstřelenými brankami nejlepším střelcem turnaje, Berka zaostal jen o dvě místa za ním. Oba hráči byli zařazeni do All stars týmu šampionátu."

Publikováno: 18. 09. 1997