Na ženskou reprezentaci čekají zápasy pravdy

Poslední dva zápasy z kvalifikační skupiny mají před sebou české házenkářské reprezentantky. A jedná se o dva klíčové duely, ve kterých se rozhodne, zda se házenkářky kvalifikují na mistrovství Evropy 2010. Reprezentaci bohužel hned od začátku sužují zranění a nemoci hráček.

zdroj: ČSH

Pro české házenkářky a jejich trenéry Jiřího Tkadlece a Lenku Černou začíná dnes finální příprava na zápasy roku. Ta bude rozdělena do dvou částí. První, ryze přípravná, začíná dnes odpoledne v Plzni a skončí v úterý 18. května dopoledním tréninkem. Po dvou dnech volna se celý tým opět sejde v pátek 21. května a společně zůstane až do návratu ze druhého utkání hraném ve Švédsku.
Cílem celého soustředění je samozřejmě se co nejlépe připravit na dvě klíčová střetnutí závěrečné fáze kvalifikace: ve středu 26. května se házenkářky utkají v hale Lokomotiva Plzeň s Maďarskem (od 18hodin) a pouze výhra je bude držet ve hře o postup. Tu by pak musely potvrdit také v posledním zápase na půdě Švédska, které se hraje v neděli 30. května. „Ke zdárnému naplnění cíle bude směřovat náplň, obsah i zaměření a to jak při samostatných tréninkových jednotkách, tak pomocí rozboru hry obou našich soupeřů,“ řekl nám k přípravě trenér Jiří Tkadlec. Tréninky budou probíhat ve dvou sportovních halách – ve sportovní hale Lokomotivy Plzeň, kde bude hrát reprezentace také zápas proti Maďarsku, a v hale Slavie Plzeň. „Ve druhém bloku přípravy bychom rádi odehráli jedno nebo dvě modelovaná utkání. O sparingpartnerech na tato střetnutí v současné době jednáme,“ prozradil trenér.

Třináct tréninků v průběhu devíti dní musí házenkářkám stačit, aby se dokonale připravily na svého prvního soupeře, kterým bude již dnes jasný vítěz naší kvalifikační skupiny Maďarsko. To v dosavadním průběhu kvalifikace neztratilo ani bod, když dokázalo vyhrát ve Švédsku a tím rozhodnout o svém postupu. Ten poté Maďarky potvrdily i v domácí odvetě. Právě s tímto soupeřem také české házenkářky kvalifikaci rozehrály a zápas se jim vydařil. Silný protivník a favorit skupiny dokázal českému celku odskočit až v samém závěru střetnutí. Nyní budou mít Češky výhodu domácího prostředí, ale trenér Jiří Tkadlec dobře ví, že na jeho tým nečeká nic lehkého: „Maďarsko od podzimního utkání, které jsme na jejich půde odehráli velice dobře takticky, poměrně hodně zlepšilo svůj herní výkon. Projevilo se to nejen kvalitní hrou na prosincovém mistrovství světa, kde Maďarky dokázaly remizovat s následně čtvrtým celkem šampionátu Španělskem nebo šestou Koreou, ale hlavně v obou vítězných kvalifikačních zápasech se Švédskem.“
Maďarská ženská házená má dlouhou tradici a opírá se vždy o řadu vynikajících házenkářek. Nejinak je tomu i ve výběru, který se příští středu postaví našemu celku. To potvrzuje svými slovy i kouč Češek: „hra Maďarek je poměrně vyvážená a opírá se o zkušenou brankářku Palinger, nebo úderné spojky Tóth, Bulath, Szucsanski, kterým velmi dobře sekunduje mladá a talentovaná A. Kovacsic. Nebezpečná jsou i obě křídla Verten a M.Kovacsic, která se dokážou prosadit jak v rychlém útoku, tak i na postavenou obranu. Drobnou rezervu bych viděl ve spolupráci s pivotem.“
Podaří-li se našim házenkářkám zvládnout domácí utkání proti Maďarsku (pozvánku na něj přineseme v samostatném článku), rozhodne se o druhém postupujícím z naší skupiny v zápase se Švédskem. Přestože do jeho začátku zbývají ještě dva týdny, vypíchl i u tohoto celku trenér Tkadlec několik hráček, o které se družstvo soupeře bude opírat: „k ústředním postavám družstva patří „mozek týmu“ Gulden, vysoká střelkyně – levá spojka - Torstensson, na pivotu tvrdě hrající Holmgren, ale také na pravé spojce hrající levoruká hráčka Johansson. Ta se v poslední době prosazuje stále více herně i střelecky. Systém hry Švédska je založen na kvalitní a tvrdé defenzivě, ze které hráčky realizují drtivé rychlé útoky první či druhé vlny.“
Nominace českého celku čítá nyní devatenáct házenkářek. Ještě před jejím uzavřením se trenérovi omluvily dvě z původně zamýšlených hráček, obě shodně na postu pivota: Spíchalová z Olomouce ze studijních důvodů, Matoušková z Jindřichova Hradce z pracovních důvodů. Z již uzavřené nominace nakonec vypadla i Poznarová, která se z akce omluvila ze zdravotních důvodů. Otazník visí nad čerstvou mistryní ze Slavie Kutlvašrovou, která ve třetím finálovém zápase proti Veselí utrpěla zranění kotníku. „Hanku trápí distorze kotníku a uvidíme, zda ji lékaři stihnou dát do pořádku nebo jestli se její léčba protáhne. Určité komplikace nám dělá i zkouškové období, takže některé hráčky budou v průběhu obou akcí z Plzně odjíždět plnit své studijní povinnosti. Proto bych chtěl ocenit snahu a přístup těch hráček, kterým se podařilo přesunout zkoušky či povinné kurzy až na měsíc červen,“ uznal Jiří Tkadlec.

Oproti dvojzápasu s Azerbajdžánem, ve kterém byly házenkářky stoprocentně bodově úspěšné, jsou v nominaci i navrátivší se dříve zraněné hráčky – Luzumová, Růčková a především brankářka Raníková, která po většinu této sezóny laborovala s různými zraněními. Tyto hráčky by již měly být zdravotně v pořádku a pro reprezentaci připraveny. Nominace po prvním zápase se zúží, do Švédska odletí 15 vybraných házenkářek.

Šance na postup na ME tedy stále žije. „Dokud budeme mít šanci, budeme se o šampionát bít! Klíč k postupu je jednoduchý, ale cesta jednoduchá rozhodně nebude,“ připomněl pravdivou skutečnost, kterou si všichni fanoušci uvědomují, trenér Tkadlec. A jaký je klíč k postupu? Prvním krokem je neprohrát s Maďarskem, neboť i remíza skýtá postupové šance. Švédsko hraje svůj další zápas v Azerbajdžánu a zde se nedá počítat, že by s outsiderem naší skupiny klopýtl. Pakliže bude platit tato matematika, musíme samozřejmě naplno bodovat i ve Švédsku.

Tato kvalifikace bude pro trenéra českého celku Jiřího Tkadlece poslední akcí, kterou se současným týmem bude absolvovat. „Po kvalifikaci nebudu v pozici reprezentačního trenéra žen pokračovat. V poslední době jsem byl opakovaně ze svého okolí na tuto skutečnost dotazován a protože nechci, aby vznikaly nějaké fámy či spekulace v souvislosti s mojí osobou a taky proto, abych nemusel „mlžit“ či něco předstírat, případně se diplomaticky vyhýbat odpovědi, rozhodl jsem se tuto informaci potvrdit. Tuto skutečnost jsem již před nějakou dobou sdělil vedení svazu s přáním, aby se vše, co se bude týkat mého nástupce, oficiálně řešilo až po skončení kvalifikace. A to hlavně z důvodu, abychom se teď všichni u reprezentačního družstva žen mohli maximálně koncentrovat na svoji práci a svůj výkon. Samotné hráčky i realizační tým děláme vše pro náš společný cíl, kterým je postup,“ utvrdil trenér týmu.

Na závěr Jiří Tkadlec uvedl skutečnost, která se těší důvěře všech českých příznivců: „pevně věřím, že všechny hráčky, které přijaly nominaci a účast na této akci, budou mít obrovskou chuť a motivaci se porvat o postup na ME bez ohledu na to, kdo je nebo kdo bude trenérem. Jsem přesvědčen, že si hráčky plně uvědomují, co je ve hře a že v obou zápasech, které nás čekají, předvedou výkony na hranici svých možností. Považuji to za jejich morální a reprezentační povinnost.“

Samozřejmě přejeme celému celku hodně úspěchů a pevně věříme, že se postup na ME stane na konci tohoto měsíce skutečností. Pro trenéra Jiřího Tkadlece by to určitě byla odměna za jeho dosavadní práci a skvělá tečka za jeho čtyřletým působením u národního týmu žen.

Nominace týmu
brankářky: Raníková Barbora (Olomouc), Satrapová Lucie (Slavia Praha), Doláková Markéta (J.Hradec)
křídla: Hrbková Michaela, Tomečková Romana (Olomouc), Knedlíková Jana (Slavia Praha), Salčáková Kristýna (Zlín)
pivoti: Vítková Petra (Slavia Praha), Selucká Dominika (Olomouc)
spojky: Crhová Martina, Martinková Hana (Most), Černá Klára, Keclíková Kateřina, Kutlvašrová Hana (Slavia Praha), Kupková Zuzana (J.Hradec), Luzumová Iveta (Písek), Růčková Petra (Zlín), Štěrbová Helena (Veselí n./M.), Zámorská Iva (Byasen NOR)

trenéři: Jiří Tkadlec, Lenka Černá

Publikováno: 20. 05. 2010