Rozhovor Sportžurnálu

moderátor: V pondělním Sportžurnálu teď o házené a to sice o té ženské, protože naše házenkářky uspěly i v odvetě kvalifikace o mistrovství Evropy proti Ázerbajdžánu, zvítězily tentokrát v Brně 37:25. Přesto ale podle vývoje té skupiny to vypadá, že budou muset ještě hodně zabojovat, aby na evropský šampionát postoupily. Po telefonu teď zdravím trenéra naší reprezentace Jiřího Tkadlece. Dobrý večer.

Jiří Tkadlec: Dobrý den.

moderátor: Pane Tkadleci, pojďme se nejprve vrátit k tomu včerejšímu utkání. Jasná výhra o dvanáct gólů, ale tak trochu se asi proti Ázerbajdžánu dala čekat.

Jiří Tkadlec: To si myslím, že ano. My jsme chtěli v domácím prostředí potvrdit roli favorita, podstatně výraznějším výkonem nebo výsledkem, než v tom prvním utkání v Baku a myslím si, že se nám to celkem povedlo.

moderátor: Co bylo klíčem k tomu úspěchu, kdy se zápas zlomil?

Jiří Tkadlec: Já si myslím, že velmi kvalitní střelecká úspěšnost, protože v Baku jsme se trošičku střelecky trápili, tam jsme měli relativně nízkou úspěšnost. Včera 75% je parádní výkon všech hráček a patří to k těm nejvyšším, které jsem zatím u reprezentace zaznamenal.

moderátor: Ázerbajdžán je ale bohužel tím nejslabším týmem druhé kvalifikační skupiny, vás ještě čeká jeden zápas s Maďarskem a jeden se Švédskem. Maďarky jsou jasným favoritem skupiny, na tom se asi shodneme. Co je teď třeba udělat pro postup a jak moc tomu věříte?

Jiří Tkadlec: Jediná možnost je zvítězit doma v utkání proti Maďarsku. Myslím si, že to je celkem reálná záležitost, protože nám se velmi kvalitně povedlo utkání v Maďarsku, kde jsme prohráli pouze o čtyři góly, byli jsme na ten tým velice kvalitně připraveni a asi osm minut do konce jsme prohrávali jenom o gól a ten závěr se nám nepovedl. Takže si myslím, že v domácím prostředí je šance minimálně o ten gól zvítězit a tím zůstat ve hře o postup a potom to bude otázka buď a nebo v utkání se Švédskem a my se tam rozhodně pojedeme porvat o boj na mistrovství Evropy.

moderátor: Říkáte, že by vám mělo pomoci domácí prostředí. Jak konkrétně může v házené pomoci? Myslíte si, že je to třeba i nějaký tlak na rozhodčí?

Jiří Tkadlec: Já si myslím, že do určité míry ano, nikdy jsem rozhodčím nebyl, takže nevím, jakým způsobem diváci na ty rozhodčí fungují nebo působí, ale myslím si, že rozhodně pro náš tým to bude vzpruha, podpora mít skvělé publikum v zádech. To se říká často, že je to další hráč v poli, a já si myslím, že v Plzni, kde budeme hrát to utkání právě s Maďarskem se vytvoří i velmi kvalitní kulisa a že to budou právě diváci, kteří nás poženou za tím výsledkem, za tím vítězstvím, abychom měli možnost postoupit na mistrovství Evropy.

modrátor: Evropský šampionát je určitě velkou soutěží, hodně sledovanou, nicméně jsou tady i další, dlouhodobější cíle před českým házenkářským týmem žen?

Jiří Tkadlec: Mistrovství Evropy je nejkvalitnější soutěž, to je nejtěžší soutěž, protože v Evropě se házená hraje opravdu špičkově. Z toho důvodu prostě těch šestnáct týmů, které na mistrovství Evropy postoupí, tak jsou doopravdy ty skoro nejlepší - dá se říci i na světě. Účastnit se mistrovství Evropy a zahrát nějakej dobrej výsledek je věc jedna, na druhé straně samozřejmě bychom chtěli jednak tento tým stabilizovat a samozřejmě nejenom jednou postoupit na mistrovství Evropy, ale snažit se opakovaně být jedním z těch šestnácti účastníků. Ale to je otázka delší perspektivy, delšího horizontu, delšího časovýho úseku, který máme před sebou, a já musím říct, že mám velice dobrej pocit z hráček, které v tomhle týmu teďka momentálně jsou a fungují nebo pracují, že mají svoje ambice, mají svoje představy, cíle a přání a že za těma představama jdou a snaží se plnit, dodržovat pokyny, které dostávají od trenérů a snaží se pomoct tomu národnímu týmu, aby na mistrovství Evropy se kvalifikoval.

moderátor: Na závěr nám ještě prozraďte, jak trávíte Velikonoční pondělí? Je to spíše myšlenkami na ten včerejší zápas, a nebo už můžete věnovat čas těm tradičnějším, opravdu odpočinkovým věcem?

Jiří Tkadlec: Musím říct, že včerejší večer, respektive dnešní noc jsem trávil - třikrát jsem sledoval ten zápas, ale ráno jsem to sledování ukončil a věnoval jsem se v podstatě rodině. Dneska přes den jsem strávil velikonoční čas tak, jak se obyčejně na Velikonoce tráví a zítra začínáme znovu a začneme se od zítřka připravovat na ty dva zbývající zápasy a to je Maďarsko a Švédsko, který nás čekají.

moderátor: Aby český tým žen v házené postoupil na mistrovství Evropy. To samozřejmě přejeme Jiřímu Tkadlecovi a také jeho svěřenkyním. Díky za váš čas, díky za rozhovor, naslyšenou a hodně štěstí.

Jiří Tkadlec: Děkuji, hezký večer a nashledanou.

Publikováno: 05. 04. 2010