Slávistky si po odvetě v Brně vysloužily pochvalu

České házenkářky zvládly na jedničku oba zápasy proti nevyzpytatelnému Ázerbajdžánu a získaly tak dvě důležitá vítězství. Ty je tak nadále udržují ve hře o postup na ME 2010 a podle ostatních výsledků se zdá, že se o druhém postupujícím bude rozhodovat až v samotném závěru kvalifikace.

zdroj: ČSH

Vraťme se ale k nedělní odvetě, kterou hostila sportovní hala Vodova v Brně. České házenkářky do ní vstoupily rázně a během dvou útoků získaly dvěma brankami ze spojek vedení 2:0. Zdálo se, že cesta za vítězstvím bude bez problémů. Houževnaté soupeřky ale na začátku nabraly dech a v úvodu první půle dělaly našemu týmu problémy. "Do zápasu jsme vstoupili koncentrovaně v obraně i v útoku a získali jsme poměrně rychle vedení o 2-3branky. Individuální chyby hráček a to zejména na pravé straně obrany nám ale naše vedení neumožnily navýšit," vrátil se k úvodu zápasu trenér týmu Jiří Tkadlec.

Přibližně v polovině první půle pak došlo k vystřídání většiny hráček a do zápasu nastoupila "slávistická" sestava, kterou na pravém křídle doplnila Salčáková ze Zlína. A Pražanky, které táhne psychická i herní pohoda z Interligy, se odvděčily dobrým výkonem, jak potvdil i trenér Tkadlec: "přestože tato sestava hrála téměř dvě minuty v početním oslabení čtyři na šest, tak díky velmi dobrému týmovému pojetí a herní sehranosti dokázala soupeři odskočit až na poločasových 19:11." Velmi dobrá pak byla především realizace rychlého útoku, kterých hráčky v prvním poločase vyprodukovaly celkem deset a devětkrát z toho byly úspěšné. A velmi vysoké bylo i procento úspěšnosti naší střelby, které se po první půli zastavilo na vynikajících 79%!

Do druhé půle pak trenéři vrátili na hřiště základní sestavu, ale její výkon trenéra zklamal: "přestože byly hráčky odpočinuté, tak nepodaly v obranné fázi výkon odpovídající hře reprezentačního družstva. Slabá koncentrace, individuální chyby, nevýrazný pohyb, nízký důraz i agresivita, to vše vedlo k tomu, že jsme úvodní desetiminutovku druhé půle prohrály poměrem 4:8." Soupeř tak snížil na rozdíl čtyř branek 19:23 a trenér Jiří Tkadlec si zákonitě vybral oddechový čas.

Po něm se na hřiště vrátila osvědčená sestava z druhé části první půle. "Slávistky zvýšeným pohybem a důrazem v defenzivě získaly několik míčů, které využily pro úspěšný rychlý útok," řekl trenér reprezentace. Tuto fázi utkání jsme pak vyhráli v poměru 14:6 a celkově tak v zápase nad Ázerbájdžánem triumfovali v poměru 37:25.

Stejně jako tomu bylo v prvním zápase, tak i druhé utkání přineslo některé nedostatky z české strany, kterých si byl Jiří Tkadlec vědom: "za nepříznivý fakt lze označit jednak devítiminutový úsek na začátku druhé půle a celkově slabší defenzivní činnost včetně průměrného výkonu brankářek. Ty dosáhly v zápase 33% úspěšnosti zákroků."

Velmi důležité je samozřejmě především vítězství a trenéra Tkadlece potěšilo i několik dalších pozitivních faktů. Mezi ně patří již zmiňovaná vysoká úspěšnost střelby, která celkově dosáhla 74%, počet a úspěšnost rychlého útoku a relativně nízký počet technických chyb. Těch udělaly hráčky v zápase deset. "Stejně jako v prvním zápse v Baku, i v Brně holky pokračovaly v týmovém pojetí v útočné fázi a hráčky dodržely také stanovenou taktiku. A jak jsem již zmiňoval dříve, velmi dobře se projevila souhra a týmový výkon hráček Slavie," řekl nám na závěr trenér Jiří Tkadlec.

Celému týmu blahopřejeme ke dvěma vítězstvím a budeme se těšit na květnové vyvrcholení kvalifikačních bojů. Další utkání sehrají házenkářky ve středu 26. května v Plzni a zřejmě ten nejdůležitější duel na ně čeká v neděli 30. května ve Švédsku.

Pro fajnšmekry a házenkářské odborníky připravil trenér Jiří Tkadlec detailní informace o herním výkonu jednotlivých hráček. Ty najdete v souborech ke stažení.

Publikováno: 06. 04. 2010