Televizní rozhovor s trenérem ženské reprezentace Jiřím Tkadlecem

Na tréninkovém kempu v Plzni, dva dny před utkáním s Maďarskem, došlo k televiznímu rozhovoru, který byl následně odvísílán právě v poločasové přestávce již zmiňovaného utkání s družstvem Maďarska.

moderátor: otázka na současný nový model evropské kvalifikace žen

Jiří Tkadlec: Já se domnívám, že ten současnej model, kdy se vylosují 4 týmy podle jednotlivých košů dle pořadí a kdy každý rok se sestavuje žebříček týmů v celý Evropě a podle toho pořadí se potom týmy losují do košů. Takže si myslím, že je to příznivější systém než ten minulý, který byl kvalifikační turnaj, který se hrál v jednu dobu na jednom místě. Když byly hráčky zraněné, tak jsme nemohli postavit ten nejsilnější tým. Teď je ta zátěž rozložena do celého roku, hraje se to v podstatě fotbalovým způsobem a myslím si, že je to zajímavější pro diváky, že se to hraje na více místech, je to atraktivnější a ta šance, že když jedna hráčka je nemocná v určitou dobu, tak příště může naskočit už do toho turnaje. Já se domnívám a jsem přesvědčený o tom, že toto je příznivější systém.

moderátor: otázka na soupeře a na šance týkající se postupu na ME

Jiří Tkadlec: Teď máme také dva jakoby těžší soupeře a jednoho slabšího, který je v tom pořadí až za námi. Ten systém je stejný, ale s těma silnějšíma soupeřema můžeme hrát v domácím prostředí a pokud se týmy jsou schopny vyrovnat, tak v domácím prostředí můžou i toho silnějšího soupeře porazit. Což v tom turnaji bylo vělice těžké, pokud se hrálo na půdě toho silnějšího soupeře.

moderátor: otázka na působení legionářek v reprezentaci

Jiří Tkadlec: I pro nás pro trenéry nebo pro ostatní spoluhráčky, když se ty legionářky vrátí do týmu nebo přijedou na reprezentační sraz, tak určitě mají co těm českým hráčkám nebo hráčkám z český ligy říct a určitě poradit, protože v tom zahraničí předně hrají poháry, a třeba když mluvíme o Ivě Zámorské, tak v tom Norsku je to jedna z nejkvalitnějších soutěží, takže určitě ať už tréninkový přístup, profesionálně v podstatě nasazení v tréninku a další věci přenášejí na ostatní hráčky a ty mladší spoluhráčky je poslouchají. Takže si myslím, že je to obrovský přínos jak pro spoluhráčky, tak i pro nás, pro trenéry - pracovat s takhle profesionálně připravenýma hráčkama.

moderátor: V zápasech proti Maďarsku a Švédsku vyvrcholí 4 letý cyklus, ve kterém vedl reprezentaci trenér Jiří Tkadlec. Po utkání se Švédskem totiž tento kouč ve funkci končí.

Jiří Tkadlec: Každý rok jsem měli jeden jedinej cíl a to bylo postup na vrcholnou akci, bohužel se nám to v žádném z těch čtyřech let nepovedlo. Takže se domnívám, že je právě čas na změnu, aby přišel další trenér, který přinese nový vítr. Bohužel jsme za tu dobu čtyř let vystřídali poměrně dost hráček a neměli jsme možnost pracovat s takovým ustáleným kádrem, ale to souvisí s podmínkama házený, který tady u nás v Česku jsou.

moderátor: otázka co bude dělat trenér Tkadlec v dalším období

Jiří Tkadlec: Já mám smlouvu do 30.06.2010, do té doby budu u reprezentace pracovat tím, že vyhodnotím, celý ten jednak roční cyklus, ale i ten čtyřletý cyklus. No a během toho června se uvidí, jaké možnosti se objeví. Já si myslím, že teď není důležité říkat jestli zůstanu v České republice nebo odejdu do zahraničí nebo jestli zůstanu u házené v pozici svazového trenéra na svazu anebo jestli úplně změním prostředí. Já sám teď potřebuju nějaký čas na to si to ujasnit, nicméně nějaké nabídky mám, o některých nabídkách jednám a uvidím, jak se to všechno v průběhu června rozmotá.

Publikováno: 26. 05. 2010